Drodzy współpracownicy,
Witajcie w kolejnej edycji Insight.
Scalanie SNEL Shared Logistics z Vos Logistics trwa już od jakiegoś czasu. Ostatnio przeniesione zostały systemy operacyjne SNEL: System Zarządzania Transportem (TMS) BluJay, PTV i Transics, a także aplikacje finansowe: Readsoft, Basware i Coda.
Po przejęciu SNEL oraz poznaniu wzajemnych potrzeb i portfolio usług, w 2021 roku rozpoczęliśmy przygotowania do integracji systemów informatycznych obu firm. Dennis Broeksteeg, dyrektor oddziału w Woerden: „Połączenie wszystkiego w jedną całość było dość trudne ze względu na złożoność wszystkich procesów. Dzięki nowym systemom musieliśmy wdrożyć znacznie większą standaryzację pracy i ogólnie poprawić sposób wykonywania poszczególnych zadań, co było dobre. W krótkim czasie udało nam się wiele osiągnąć, z czego jestem bardzo dumny.”
Największa zmiana nastąpiła wraz z integracją BluJay. Dennis: „BluJay umożliwia nam podążanie na przód razem z nowymi rozwiązaniami rynkowymi i potrzebami naszych klientów. Przykładowo, do tej pory niemożliwe było skanowanie kodów kreskowych w naszym magazynie przeładunkowym w Woerden. Obecnie dzięki pracy zespołu naszych zaangażowanych specjalistów jesteśmy bliscy uruchomienia tej funkcjonalności”.
DENNIS BROEKSTEEG, BU MANAGER W WOERDEN
Marjorie Damen, Menedżerka Projektu integracji IT w SNEL: „Dzięki BluJay zmierzamy do wdrożenia funkcji skanowania w punkcie przeładunkowym dla wybranych klientów. Efektem tego będzie zwiększona wydajność i jakość naszego procesu operacyjnego, jak również cyfrowa identyfikowalność zeskanowanych produktów.”
Marjorie kontynuuje: „Chociaż nadal mamy przed sobą dużo pracy, najważniejsze elementy nowego systemu już działają: palety są sprowadzane, komplementowane i przekazywane do dystrybucji. Słowem, wykonywane są główne działania operacyjne dzięki czemu reszta procesów może być dopracowywana za kulisami. Jednocześnie opracowujemy kompleksowy pulpit nawigacyjny dla klientów końcowych, aby mogli sprawdzać bieżący status produktu. Konsumenci coraz częściej proszą o pełną przejrzystość, podczas gdy rynek B2B zaczyna przypominać środowisko B2C. Dodatkowo wdrażamy również wewnętrzne pulpity nawigacyjne dla naszych pracowników.”
Dennis jest zadowolony z dotychczasowych osiągnięć: „Jesteśmy na dobrej drodze, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości i ograniczenia czasowe. Globalna grupa projektowa wraz z lokalnym zespołem wykonuje ogromną pracę. Wszystkim dziękuję za wyjątkowe zaangażowanie. Jeśli chodzi o systemy finansowe, duży wkład włożył zespół SSC w Cluj, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Pozostała część roku zostanie przeznaczona na dalszy rozwój i udoskonalenia. Przyszłość rysuje się bardzo obiecująco i jesteśmy gotowi na pozostanie jednym z głównych dostawców usług logistycznych w naszym rejonie.
W tej edycji Insight przyglądamy się bliżej Vos Logistics Barendrecht – silnemu oddziałowi z dużym potencjałem. Sama firma powstała w 2015 roku i od tego czasu przeszła długą drogę. Historii Barendrecht to doskonały przykład wewnętrznego i zewnętrznego rozwoju Vos Logistics.
Zaczynając z zaledwie ośmioma -pracownikami, Barendrecht koncentrowało się na działalności spedycyjnej w zakresie transportu LTL i drobnicowego na terenie Europy Wschodniej . Firma posiadała dwa oddziały. Oddział w Oss zajmował się stałymi czarterami do Europy Południowej. Placówka w Barendrecht natomiast skupiała się na obsłudze rynku wschodnioeuropejskiego.
W 2019 roku wszyscy pracownicy zostali przeniesieni do Barendrecht, aby stworzyć jedną placówkę w ramach spedycji w dziale Solutions. Mischa Pegtel, Menedżer Operacyjny w Vos Logistics Barendrecht: „Kiedy biura zostały połączone, zdobyliśmy dużą grupę nowych klientów z dodatkowymi rynkami w Hiszpanii i Włoszech. Musieliśmy zwiększyć liczbę pracowników, która w krótkim czasie rozrosła się do 15 osób, plus trzech specjalistów odpowiedzialnych za obsługę klienta. Potrzebowaliśmy trochę czasu, aby znaleźć sposób na koordynację pracy, ale coraz lepiej widać, kto zajmuje się czym i w jaki sposób to robi. Przykładowo, chcieliśmy całkowicie zrezygnować z papierowego obiegu dokumentów i szybko to zrobiliśmy. Dodatkowo chcieliśmy mieć pewność, że obowiązki będą wykonywane w trybie ciągłym przez różne osoby.. Dlatego stworzyliśmy jedną skrzynkę odbiorczą, do której każdy ma dostęp. Dzięki temu można łatwo przydzielić zadania w przypadku czyjejś nieobecności”.
W marcu 2022 roku do Barendrechtu przeniesiono także spedycję Helmond. Barendrecht obsługiwało już transporty HV, więc dołączyło tam tylko dwóch nowych pracowników. Zespół tworzy w sumie pięć osób z jednym menedżerem. W obecnym portfolio oddziału znajduje się wielu klientów ADR, takich jak AkzoNobel, jak również klienci farmaceutyczni, jak Lonza (producent szczepionki Pfizer), a także firmy Nouryon i Hanos.
Zespół nadal pracuje pod dużą presją. Mischa: „Pozyskaliśmy wielu nowych, dużych klientów, co nadal stanowi wyzwanie pod względem nakładu pracy. W tym roku zamierzamy zwiększyć przychody o 20%. Mischa Pegtel dokładnie wie, jak radzić sobie z obciążeniem pracą: „Chcemy pracować mądrzej i wydajniej, jednocześnie stawiając na wszechstronność. W ciągu ostatnich lat odczuwalnie zwiększyliśmy liczbę etatów. Myślę więc, że możemy osiągnąć liczne sukcesy z naszym obecnym zespołem. Będziemy dalej rozbudowywać infrastrukturę IT i odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Przykładem takich rozwiązań jest portal, w którym łatwo można znaleźć informacje umożliwiające śledzenie transportów. Mamy nadzieję, że praca zakończy się przed latem, a sam portal zostanie udostępniony do końca roku. Perspektywy są bardzo obiecujące”.
MISCHA PEGTEL, OPERATIONS MANAGER W VOS LOGISTICS BARENDRECHT
Założona w 1926 roku holenderska sieć sklepów Hema jest ważnym graczem w sektorze dyskontów wielobranżowych.
Wielu z nas miało nadzieję, że pandemia odchodzi już w zapomnienie.
Talent jest kluczem do sukcesu każdej firmy.